poniedziałek, 25 kwietnia 2016


Dziś kolejna odsłona mojej wyprawki DIY. Tym razem mój faworyt. Przy poprzednim człowieku przydał się bardzo, myślę, że i tym razem tak będzie :) Mata do przewijania. Mała, zawijana, do torebki. Idealna na wyjścia, wyjazdy a nawet w domu jeśli nie macie miejsca na tradycyjny przewijak.
Oczywiście przy tym projekcie będziecie potrzebowali ceraty. Tak takiej, jaką kładło się kiedyś w kuchni na stole - plastikowego, wodoodpornego tworzywa.
Ja kupiłam chyba w zeszłym roku na wyprzedaży w Biedronce taki ceratowy obrus z myślą o szyciu kosmetyczek i ostatnio, gdy wpadłam na pomysł przewijaka - to tworzywo wydało mi się idealne. Oczywiście jest też chyba dostępne w sklepach na metry - ale tu pewnie wzory bardziej kuchenno/kwiatowe ;)
Drugim materiałem jakiego użyłam były Sonic w gwiazdki od Karoliny z Pufy & Poduchy (ten materiał możecie kupić TU lub TU). Bardzo dobrze się sprawdzi jako zewnętrzna warstwa - jest wytrzymały, sztywny, a także wodoodporny i dobrze się go szyje. Co sprawia, że pół mojej wyprawki będzie z niego :) no i jest bardzo ładny.
Sam projekt jest prosty i przyjemny, jedyne co sprawia trudności to szycie ceraty - dla mnie był to pierwszy raz :) I ciekawostka: do projektu nie używałam szpilek, tylko taśmy klejącej ponieważ w ceracie zostają dziurki.


Będziecie potrzebowali:
- cerata (u mnie 35 x 80 cm)
- Sonic szary w gwiazdki - teraz w promocji 35 x 80 cm
- watolina 35 x 80 cm
- kawałek bawełny na pętelkę (u mnie 3 x 15 cm)
- guzik ( z mojego sklepu) ale możecie go zastąpić rzepami lub zatrzaskiem
- nożyczki, maszyna, taśma klejąca, nici

Zaczynamy od przygotowania tasiemki/pętelki do guzika. Zaprasowujemy materiał do środka, a następnie na pół i przeszywamy. Tak jak na zdjęciu poniżej.Taśmą przyklejamy pętelkę z lewej strony materiału wierzchniego. I znajdujemy miejsce na guzik. W jaki sposób? Zawijamy całość i zaznaczamy gdzie guzik powinien się znajdować aby pętelka do niego sięgała.

Przyszywamy guzik - tylko do warstwy wierzchniej.


Teraz pora na zszycie warstw. Układamy je w kolejności:
watolina, materiał wierzchni prawą stroną do góry, cerata prawą stroną do dołu - jak na zdjęciu.
Całości nie spinamy szpilkami tylko przyklejamy w kilku miejscach taśmą klejącą - nie zrobi dziurek w ceracie.
Zszywamy 3 boki. Zostawiamy niezszyty bok, na którym ma znajdować się pętelka. Ten otwór posłuży także do wywinięcia całości.

Teraz mocujemy pętelkę taśmą, a warstwy zawijamy do środka i sklejamy taśmą. Przeszywamy całość dookoła na prawej stronie.
 Aby wyglądało to tak:
A oto gotowa mata. Nie jest może idealna, ale pierwszy raz szyłam ceratę i jestem zadowolona z efektu :)
 A tak wygląda w wersji do torebki:6 komentarze :

 1. Czy wystarczy biurowa taśma klejąca, czy lepiej coś mocniejszego? http://www.pakart.com.pl/katalog/tasma-pakowa-pp-kauczuk-naturalny/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ja do klejenia używam polipropylenowej taśmy pakowej z kauczukiem syntetycznym. W mojej ocenie jest ona jedną z najlepszych taśm pakowych https://somax.eu/260-tasmy-pakowe-i-sznurki dostępnych na rynku. Złożona jest z bardzo mocnej folii, która zapewnia dużą siłę klejenia oraz odporność. Często używam tej taśmy przy różnych pracach biurowych, a także do klejenia kartonowych paczek do wysyłania.

   Usuń
 2. Jak taka mata z cerata zachowuje sie po praniu? Można ja prac w 40st?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie, myślę że mata nie nadaje się do prania. To tak jakbyś chciała cerate że stołu uprac. Myślę, że wystarczy mycie szmatką z zewnątrz a wewnątrz mycie chusteczkami mokrymi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taśmy z Pakartu są ok? Zamówiłam ostatnio.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy