czwartek, 5 września 2013


źródło

Czy słyszeliście kiedyś o stylizacji półek? Brzmi głupio - no więc trochę takie to jest, ale ale już piszę z czym to się je :) Wiemy wszyscy do czego służą półki - do przechowywania na nich książek, papierów, kwiatów, biżuterii, ozdób i wszystkiego czego mamy dużo. Ale zamiast upychać na nich jak najwięcej rzeczy w nieładzie możemy je ułożyć tak by cieszyły oko. Nie chodzi o ustawienie książek w równym rzędzie, ale umiejętne połączenie ze sobą przedmiotów. Wystarczy przestrzegać kilku zasad stylizacji, a nasze półki i rzeczy będą wyglądać bardziej efektownie i ciekawie.
źródło

Podstawą stylizacji półek jest odpowiedni dobór przedmiotów, które mają się na nich znaleźć. Zasada jest prosta: na otwartych półkach ustawiajmy tylko rzeczy które nam się podobają. Te, na które patrzenie nie sprawia nam przyjemności, a są potrzebne zawsze można wrzucić do szuflad lub zamknąć w szafkach :) Najlepiej, żeby przedmioty, które wybierzemy były różnorodne. Nie warto ograniczać się tylko do książek bądź ramek ze zdjęciami ponieważ stworzy to wrażenie kolekcji, a tego staramy się uniknąć stylizując półki. Dlatego dobrze jest zebrać książki (zazwyczaj ich właśnie jest najwięcej), oprawione zdjęcia, wazony/ figurki, szkatułki z biżuterią i pamiątki z wakacji.

źródło
Kiedy zbierzemy już przedmioty do umieszczenia na pólkach, trzeba zacząć je układać. To właśnie droga do celu - metoda prób i błędów sprawdza się tu najlepiej. Tylko my wiemy jaki efekt chcemy uzyskać. Jednak sprawdzonym pomysłem jest pogrupowanie przedmiotów wg. ich wielkości i kolorów - to znaczy np. duże jasne przedmioty tworzą jedną grupę, skomplikowane, małe, ciemne kształty - kolejną grupę itp.


źródło

źródło
Kolejnym krokiem może być wprowadzenie zasady "3". Znany trik dekoratorów wnętrz, którzy wiedzą, że przedmioty ustawiane po 3 wyglądają najlepiej. W przypadku półek, dobrze aby nasze spojrzenie przechodziło po przedmiotach z jednej grupy. Tak jak na zdjęciu powyzej. To właśnie pozwoli nam uniknąć bałaganu, po zastosowaniu tego triku nawet duża ilość przedmiotów umieszczona w odpowiedni sposób nie będzie przytłaczała.


źródło
Stylizując półki trzeba pamiętać o prostocie i umiarkowaniu w kolorach, których zbyt duża ilość także wywołuje uczucie chaosu.
Kolor jest także fajnym rozwiązaniem w przypadku układania samych książek. Jeśli macie bogatą bibliotekę spróbujcie poukładać książki kolorystycznie, efekt jest na prawdę fajny.
A tu jeszcze kilka przykładów jak dobrze wyglądają nietypowe przedmioty na półkach. Hm...buty to też dzieło sztuki :)
źródło

źródło

źródło

Wkrótce pokażę Wam moje zmagania ze stylizacją półek. A jak u Was one wyglądają?

4 komentarze :

 1. U mnie jeszcze nie wyglądają.. ale bedą :D
  Na pewno będzie na nich mniej rzeczy - bo kurzyć się będzie niesamowicie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, też nie lubię kurzu, ale niektóre przedmioty po prostu trzeba wyeksponować :)

   Usuń
 2. świetny post @
  bardzo przydatny !

  pozdrawiam serdecznie
  MArcelka Fashion

  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że się przyda i pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Obserwatorzy